Monday, May 13, 2013


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL


DISEDIAKAN OLEH : NUR AMIRAH BINTI SHAHARUDIN (JEA 100138)


MATA PELAJARAN           :       PENDIDIKAN SENI VISUAL
BIDANG                             :       Mengenal Kraf Tangan
AKTIVITI                             :       Anyaman
TAJUK                                :      Anyaman Kelarai
JENIS                                 :      Kelarai Bunga Cempaka
TEMA                                 :      Alam Semula Jadi
MASA                                 :      11.00 – 12.00
BILANGAN MURID             :      35
OBJEKTIF MODUL            :     Guru dapat mengajar murid cara-cara untu
                                                 menghasilkan sebuah anyaman yang dipanggil kelarai yang mana ia  
                                                 berbentuk kelarai bunga cempaka


OBJEKTIF PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran murid dapat:

1)Menyatakan alat dan bahan dalam menghasilkan kelarai
2)Menghasilakan kelarai bunga cempaka
3) supaya menjadi lebih kreatif semasa menggunakan formula yang diberikan

KEPERLUAN

Alat         : gunting, gam, pembaris dan pisau
Bahan    :  2 Helai kertas A4 yang berlainan warna


PROSEDUR

1)    Guru merancang strategi pengajaran dan membuat kajian serta kemahiran berfikir kritis dan kreatif

2)    Guru menentukan tahap pembelajaran dalam pengajaran dan pembelajaran

3)    Guru memulakan aktiviti penghasilan kelarai mengikut langkah supaya pelajar lebih jelas

4)    Guru menunjuk cara dan membimbing murid dalam proses membuat sebuah anyaman kelarai

5)    Pemerhatian dan Penilaian

PROSEDUR DAN PERLAKSANAAN
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/ ELEMEN PEMBELAJARAN

Set Induksi
(5 Minit)


1)  Memberi Penerangan yang lengkap










Guru memberi penerangan mengenai tugasan yang harus dilakukan

Guru mempamerkan  contoh hasil kerja kepada pelajar supaya pelajar lebih jelas tentang tugasan yang akan dilakukan

Guru menerangkan apa itu Kelarai dan terdapat berapa jenis kelarai kepada pelajar

Guru menerangkan Apa itu Lajur dan silang yang terdapat pada kelarai

Guru mengendalikan sesi soal jawab


Unsur Kamahiran berfikir :

Membuat perkaitan antara lajur dan silang
Langkah 1
(15 minit)
2)  Menunjukkan langkah penghasilan kepada pelajar

i)     Menunjukkan cara menggunting kertas bagi penyediaan tapak anyaman ataupun silang
ii)    Mengguntingkan kertas bagi penyediaan lajur secara lipatan gunting
iii)   Memberikan formula kepada pelajar untuk kiraan memudahkan pelajar membuat anyaman kelarai.
iv)   Membuat kemasan pada hasil kerja

Guru menerangkan langkah-langkah penghasilan kelarai

Guru mengedarkan salinan formula pengasilan kelarai

Murid melihat dan cuba memahami langkah dan formula yang diterangkan

Guru menunjukkan demonstrasi penghasilan kelarai kepada pelajar

Murid mendengan penerangan dan melihat tunjukcara

Guru menasihati murid supaya berhati-hati semasa menggunakan semua peralatan

Guru mengulangi langkah penghasilan sekali lagi supaya murid lebih jelas.
Bahan Bantu Mengajar :

Formula atau salinan kelarai

Alatan :

Gunting,dan kertas
Langkah 2
(25 Minit )
3)  Aktiviti Penghasilan
Murid-murid mengeluarkan bahan dan alat

Guru mengedarkan kertas warna kepada pelajar

Guru menyuruh murid mengulangi langkah-langkah penghasilan kelarai seperti yang ditunjukkan sebentar tadi

Guru memberi bimbingan kepada murid-murid

Alatan :
Kertas warna, gunting, gam

Nilai-nilai murni :

Berhati-hati

Unsur Kemahiran Berfikir :

Menghasilkan kelarai menggunakan formula
Penutup
(15 Minit)
4)  Sesi Penilaian dan Refleksi
Sesi Pembentangan
Mempamerkan hasil kerja

Murid mempamerkan pelbagai hasil kerja yang dibuat
Guru menilai hasil kerja murid



Refleksi Guru
Pengajaran telah dapat dijalankan dengan bekesan. Murid menunjukkan minat dan kesungguhan dalam menghasilkan anyaman kelarai.Pelajar dapat dilatih supaya menjadi lebih kreatif. Pelajar telah berjaya membuat penerokaan bahan yang digunakan. Objekif tercapai dengan jayanya.   

No comments:

Post a Comment